inHubnutí.cz

Hubněte efektivně a zdravě


Dnes je pátek, 18.01.2019, Svátek má Vladislav
verze pro tisk

Co vše vyjadřuje hodnota BMI?

13. září 2012

Co znamená BMI index? Dá se obecně uplatnit na všechny věkové kategorie?  Jak se přesně vypočítává? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v následujícím článku.

BMI index je nedílnou součástí hubnoucích programů průzkumů o váhovém stavu. BMI, čili Body Mass Index, nám totiž dává přibližné hodnocení o tom, zda je naše hmotnost průměrná, či vybočuje k obezitě, případně podváze.

Jak se vypočítává?

To, abychom zjistili svoji hodnotu BMI, je velmi jednoduché. Vzorec pro výpočet vypadá takto:     Hmotnost ( udává se v kilogramech)/ Výška2 (udává se v metrech „na druhou“) = BMI.

Příklad: 62/1,712 = 21, 23 BMI. Výslednou hodnotu porovnat s tabulkou BMI.

Pro BMI výpočet je dobré brát v potaz osoby s běžným typem postavy. Ti, kteří mají příliš svalové hmoty, mají nevypovídající hodnotu BMI.

BMI je navíc zkreslující i v tom, že nezohledňuje, zda hmotnost jedince pochází ze svalů či z tuku.

Platí BMI pro všechny?

Kromě osob s nadměrnou svalovou hmotou udává zkreslené hodnoty BMI index i u osob starších a také u dětí. V obou případech totiž v těle převládá tuk nad svalovou hmotou a hodnota jejich BMI je tak nižší.

Pokud bychom chtěli tedy zjistit hodnotu u dětí, můžeme ji vypočítat způsobem jako u dospělých, čili oním univerzálním vzorcem. Lepší je sledovat tabulky pro vývoj dětí, které jsou uvedeny ve zdravotních průkazech u daného dítěte. Zde se totiž vychází z hodnot stejně starých jedinců.

Upřesňující hodnoty

BMI index je jednou z možností, jak zjistit, zda je na místě důvod k hubnutí, případně hrozí-li nějaké zdravotní riziko, pokud je hodnota příliš vysoká či naopak nízká.

Dalšími a více upřesňujícími faktory jsou ale i tyto:

  • obvod pasu (u žen hodnota nad 80 cm značí vyšší zdravotní riziko, u mužů je tato hodnota nad 94 cm)
  • poměr obvodu pasu a obvodu přes boky (u žen výsledná hodnota vyšší než 0,8 vyžaduje snížení hmotnosti, u mužů je tato hodnota vyšší než 1,0)
  • měření tuku
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!

Čtěte také...

Ovoce na hubnutí: Jaké je účinné?

Ovoce na hubnutí: Jaké je účinné?

Pokud opravdu chcete zhubnout, ovoce vám může být dobrým pomocníkem. V přiměřeném množství určitě. Důležité je ale se zaměřit i na to, jaké ovoce budete konzumovat.

Cambridge dieta

Cambridge dieta

Tato dieta má svůj zrod v 80. letech minulého století a způsobila celosvětový dietní "boom". Proč? Co je její podstatou a úspěchem, že jí začalo holdovat velké množství lidí?